115139326 kişi ziyaret etti 31 Mart 2015 Salı  23:42
Abone Ol | Reklam Ver | Bize Yazın | İletişim

                                tsavas@comu.edu.tr


11.08.2012

       
Yazdır Gönder
       

 


Denizde balık...
 

Geçtiğimiz Salı günü gazetemizde yer alan "Denizlerimizde balık tükeniyor!" başlıklı habere ilişkin küçük bir araştırma yaparak görüşlerimi yazmak üzere oturduğumda çok ilginç bir şey oldu. Burçlarla aram pek yoktur; hangi burcun hangi tarihlere denk geldiğini de bilmem. Hani balıkla ilgili yazacağım ya, belki ilginç bir şey vardır diye internette balık burcuna baktım ( http://www.balikburcu.net/gunluk-fal.html ). Aynen şu satırlarla karşılaştım:
"Eldeki birikimlerin daha temkinli kullanılması gerekiyor".
 
Ne kadar gizemli, değil mi?
 
Şaka bir yana gerçekten de doğal kaynakların çok daha temkinli kullanılması gerekiyor. İnsanoğlu o kadar açgözlü ki nedense doğal kaynakların sonsuz olduğunu düşünüyor. Aslında düşünüyordu, ama artık görüyor ki kazın ayağı hiç de öyle değil. Buna rağmen açgözlülüğü bırakmıyor. İntihar ediyor adeta...
 
Jared Diamond uygarlıkların ve toplumların çöküşünü "tüfek, mikrop ve çelik" ve "çöküş" kitaplarında çok detaylı anlatıyor. Diamond kitaplarında, çöküşün nedenleri arasında kıt kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmamasını açık bir şekilde gösteriyor.
 
İnsanoğlu kendisini kandırmaya devam ediyor. Ama bilim adamları doğal kaynakların tükenmekte olduğunu söylüyor. Dünyada tüketime sunulabilecek balık stoklarının yaklaşık %90'nının tükendiği belirtiliyor. Bu durum, neredeyse tüketime sunulan her iki balıktan birinin kültür balığı olmasına rağmen bu şekilde gelişiyor.
 
Balık avında her tür yüksek teknolojiden yararlanılıyor. Radar, sonar hatta Japonlar helikopterlerle ton balığı sürülerini gözlüyor ve bulduklarında balıkçı fabrika gemilerini buralara yolluyorlar.
 
Uzmanlar ton balığının soyunun tükenmenin eşiğinde olduğunu söylüyorlar.
 
Araştırmacılar, iyi av yıllarında 5 milyon ton sardalyenin avlandığı Kuzey Pasifik'te sardalye stoklarının alabildiğine azaldığını bildiriyorlar.
 
Balıkçılık endüstrisi daha çok, daha çok derken aslında kendi sonunu da hazırlıyor. Tabi denizlerde balıkların tükenmesinden en büyük zararı şu anda küçük balıkçılar görüyor. Dünyada kıyı balıkçılığı ile geçimini sağlayan milyonlarca insan var. Ancak kıyı balıkçıları denizlerdeki balık stoklarının "çöküşünden" sorumlu değil.
 
Tüm kota ve yasak önlemlerine rağmen, avlanan balıkların üçte biri kota dışı veya yasak kapsamındaki avcılıktan geliyor.
 
Dünya balık avcılığı bu şekilde artmaya devam ederse çok yakında denizlerdeki balıklar tükenecektir. Gerçi bizler karadaki hayvanlarımızı yemeye devam edebiliriz. Ancak yaşamları bu balıklara bağlı birçok deniz canlısının da soyu tükenecektir. Tüm deniz ekosistemi tehlikeye girebilir.
 
Evet, balıkların tükenmesi tüm bir endüstrinin göçmesi anlamına da geliyor. Bundan da yine sayıları çok olduğu için daha ziyade kıyı balıkçıları daha çok etkilenecektir. Yani her sektörde olduğu gibi küçükler...
 
Salı günü habere konu olan kıyı balıkçıları benim komşularım. Bu yönüyle de konu beni ilgilendiriyor. Onların, özellikle bütün gece sandal ile, soğukta balık yakalayabilmek ve evlerine ekmek getirebilmek için gayretlerine hayranlıkla tanık oluyorum. Bizler sıcacık yataklarımızda mışıl mışıl uyurken onlar soğukta, denizin ortasında iliklerine işleyen rüzgâra açık bir şekilde, ıslanarak işlerini yapmaya çalışıyorlar. Zor iş, çok zor...
 
Doğal kaynakların "işletilmesine" siyaseten karar vermenin zamanı geçti. Her şeyde olduğu gibi bunlarda da bilimsel bulgulara göre hareket etmeliyiz. Balıkçı komşularımın dediği gibi, çocuklarımızın balıkları yalnızca fotoğraflarda görmemesi için acil olarak radikal önlemler almalıyız.
 
Buna karşı balık tüketicisi olan sizlerin de yapabilecekleri var....

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Ortadoğu 29.03.2015
Yeni 25.03.2015
Bahar 18.03.2015
Gündem 15.03.2015
“Citizen Science” 11.03.2015
Yaşar Kemal 04.03.2015
Özgecan 18.02.2015
İyilik, güzellik, kolaylık çağı ve kötülük 15.02.2015
Demokrat 11.02.2015
SYRIZA 04.02.2015
İzin 01.02.2015
Halkı aptallaştırmak 07.01.2015
Oradan öyle mi gözüküyor? 04.01.2015
Yılbaşını kutlamayın! 30.12.2014
İman ve izan 28.12.2014

 

 

Köşe Yazıları
Seçim atmosferi ve gerçekler
Sermet Atadinç
DOGMATİZM TEHLİKESİ!
Turgut Çamer
Dilerim gerçekleşir
Telat Koç
19 Mart Soner İlhan günü...
Gemici
Asi çocukların dönemi(mi)?
Naci Sapan
Adını anmadılar….
Cemal Oral
Bunlar, Fener'e yakışmıyor!
Cahit Göveren
IŞIĞIN GÖSTERDİĞİ!...
Ceren İlyasoğlu
SUÇLARI KATIR OLMAK!
Ensar İlyasoğlu
PARA ÜRKEKTİR
Ruşen Fuat
Ortadoğu
Türker Savaş
Doğada Geçen Filmler
Ercan Karaman
ŞEHİTLER DİYARINDAN YÜKSELEN SES
Hasan Küçükoba
ÇALIŞMANIN BEDELİ
Konuk Yazar
YGS’ YE 5 KALA
Hakan Şahintürk
 
 

 

 

1644